Dobre vedieť:
Striekané izolácie delíme ich najmä na 2 skupiny: mäkka izolácia a tvrdá izolácia. Každá striekaná izolácia sa však využíva na niečo iné. Pozrime sa troška bližšie na využitie mäkkej striekanej izolácie a jej benefitov.
Hlavné rozdiely v striekaných izoláciách spočívajú v ich bunkovej štruktúre. Tvrdá izolácia, má uzatvorenú bunkovú štruktúru s objemovou hmotnosťou 36 kg/m3. Vďaka svojim vlastnostiam a zloženiu je tvrdá izolácia vhodná na izoláciu najmä exteriéru: pochôdznych striech, podláh, vonkajších obvodových stien, bazénov, základov rodinných domov, kontajnerov, terasy a iné. Vytvára plne pochôdznu, bezšpárovú izolačnú vrstvu, ktorá nemení tvar - netrhá sa a ani si nesadne. Pevnosť tlaku pri 10% stlačení je minimálne 350-450 kpa. A čo viac, tvrdá izolácia plní funkcie 3 in 1 –— tepelnoizolačnú, hydroizolačnú a vzduchovú bariéru. Pri aplikácii izolácia nesteká najmä kvôli tomu, je možné odizolovať aj zvislé časti strechy (žľaby, atiky, prestupy a iné). Aplikácia striekanej izolácie striekaním umožňuje chemicky naviazanie sa na akýkoľvek podklad (betón, asfaltové pásy, kov, drevo a i..). V porovnaní s polystyrénom má striekaná izolácia dvojnásobne lepšie účinky a čo viac — každá nanesená vrstva je zároveň aj hydroizolácia. Môžeme to ilustrovať na príklade v ktorom si predstavíte strechu a celú ju pokryjete dekou, ktorá presne a kompletne kopíruje povrch a to vrátane všetkých nerovností. Čo vznikne? Šablóna vyrobená na mieru, bez akýchkoľvek kotvení, vŕtaní, špár, prestupov atď.. A čo viac - stačí aplikovať polovičnú hrúbku v porovnaní s klasickými izoláciami – 20 peny = 40 polystyrénu.
(Poznámka: Avšak, v určitých situáciách je možné použiť aj polotvrdú striekanú izoláciu. Napr. pri zatepľovaní pivnice, v ktorej je vlhkosť).